Eifelovka - Paříž

Neuvěřitelná Francie

Potom, co jsme viděli asi čtvrtinu Evropy, nás Francie ohromila. Ať už ve špatném (brutální mýtné, vysoká koncentrace lidí, drahé jídlo), tak v tom dobrém (Paříž, jižní pobřeží, slunce). Ale pěkně popřádku 🙂

Do Francie jsme se dostali z maličkého Lucemburska. Za cestu po dálnici do Paříže jsme platili nějakých 36 €. Ve Francii totiž nemají dálniční známky, ale platí se zde v mýtných branách – buď za průjezd, nebo za ujetou vzdálenost. Cena 36 € tak odpovídala asi 270 km a skupině B, což jsou všechna auta s výškou mezi 2 m – 3 m. Běžný osobák by to měl asi o třetinu levnější. Nevím podle čeho brána pozná zařazení vozidla, ale někdy se nám povedlo jet i v rámci skupiny A 🙂

Paříž

Do centra Paříže jsme se dostali celkem hladce, ale v něm to bylo peklo. Parkovací automaty jsou maximálně na 2 hodiny stání, tak jsme začali hledat nekryté parkoviště pro autobusy a nákladní vozy. Podle cedulí jsme se dostali až k centrále místího Makra, ke vjezdu pro kamiony, kde byl pan vrátný první den v práci a vůbec netušil o tom, že tam lze parkovat i s obytňákem. Další parkovací místo jsme tak hledali bezmála 2 hodiny, až jsme objevili placené parkoviště bez zastřešení, přímo u zastávky metra. Kolik se platilo za hodinu už nevím, ale půldenní stání vyšlo zhruba na 600,- Kč.

Nákup jízdenky do metra nám trval dalších 15 minut, ale naštěstí nám pomohla místní slečna a jízdenky nám koupila. Kolem 16:00 jsme se tak konečně dostali k nejznámější dominantě Paříže – Eiffelově věži. Turistů zde bylo celkem dost, ale fronta ubíhala poměrně rychle.

Fronta na Eiffelovu věž

Do Paříže jsem jel bez žádných větších očekávání a od většiny lidí slyšel akorát pomluvy, že je zde plno přistěhovalců a špína. Musím ale říct, že přes všechny dopravní a parkovací komplikace to určitě za to stojí! Věž je totiž neuvěřitelná. A stejně tak zbytek centra Paříže. Najdete zde všechny národnosti, je zde neuvěřitelná koncentrace všeho, strašně moc aut, kavárniček, obchůdků. Jako první jsme museli jet hned na Eiffelovku, která byla vidět skoro z každého koutu centra Paříže.

Eiffelova věž

Pokud chcete na věž, můžete si vybrat několik variant vstupu. Věž má dvě patra a dále pak horní vyhlídku. Do druhého patra se dá vyjít buď pěšky jedním z pilířů (za 5 EURa), nebo výtahy ve zbylých třech pilířích (9 EUR). Z druhého patra až nahoru lze pak už pouze výtahem za 6,50 EUR. Nejlevnější varianta, kterou jsme zvolili i my, tak vyjde na 11,50 €, což je skvělá cena. V prvním a druhém patře se nachází mimo vyhlídky i restaurace, prodejna suvenýrů a kavárna. V horní vyhlídce je pak už pouze maličký obchůdek, kde prodávají deci šampaňského za 12 € 🙂 Počasí nám vyšlo úplně skvěle, takže máme plno krásných fotek:

A ještě pak detailní fotky stavby:

Turistický autobus

V Paříži se dá rovněž chytnout turistický autobus, který stojí 32 € na osobu a na celý den. S platnou vstupenkou tak můžete kdekoli vystoupit a pak zase nastoupit, přičemž po Pařiži existují 4 trasy, kde autobus jezdí pořád dokola. Je to dvoupatrák bez střechy, takže lze pořizovat i pěkné fotky z výhledu. My jsme měli neuvěřitelné štěstí, že jsme vstupenky dostali darem hned po příchodu k autobudu, protože nějaký pár se rozhodl, že už nechce dále jezdit. Měli jsme tak možnost ještě 4 hodiny jezdit skrz celé centrum zadarmo 🙂 Objeli jsme snad všechny známé památky, abychom věděli, co navštívit příště, protože se sem chceme určitě ještě někdy podívat:

Lyon

Po prohlídce Paříže jsme zamířili jižně k severním moři. Byli jsme vyhnání policisty z odpočívadla, kde se nenacházela benzínka, že je to tam prý v noci nebezpečné, tak jsme popojeli na další i s benzínkou a nespočtem kamer 🙂 V Lyonu, kterým jsme projížděli, jsme udělali krátkou prohlídku městem a vyšlápli si na kopec, mrknout se na Notre Dame de Fourvière. Chtěli jsme se také podívat na soutok řek Sény a Rhóny, ale časově nám to již nevyšlo. Pokud se tam někdo chystáte, lepší je si tam popojet autem. V Lyonu je celkem hodně menších parkovišť, kde jsou parkovací automaty omezené na 3 hodiny.

Jižní pobřeží Francie

Po několika dalších stovkách kilometrů se dostáváme konečně na jižní pobřeží Francie a to konkrétně do města Marseille. Dáváme první koupačku v středozemním moři a strašně si to užíváme, protože je zde poměrně vedro, zatím nejtepleji ze všech míst, co jsme předtím byli, kolem 32°C. Ve městě také nakupujeme velkou zásobu jídla v místím Carrefour obchoďáku. Snad nám to vystačí až do Švýcarska 🙂

Po přespání na místní benzínce míříme dále po jižním směrem na východ. Projíždíme městem Hyéres, kde je to strašně krásné a opět se koupeme v moři 🙂 Co také jiného dělat.

Celé jižní pobřeží je moc pěkné a na hodně místech se dá koupat. Celkem by nás lákalo mít loď a všechna tato pobřežní města navštívit z druhé strany břehu – z moře. Uvidíme co přinese následující Monako, třeba tam takovou loď objevíme 😉

Seriál EuroTrip 2015