Pláž město Urk

Nizozemí obytňákem

Další zemí v rámci našeho EuroTripu 2015 je Nizozemí, kam přijíždíme z východu, kde jsme prozkoumávali Německé přístavy. Tankujeme zde naftu, protože jsme jí nechtěli brát v „drahém“ Německu, ale zjišťujeme, že zde stojí skoro stejně 🙂 Přibližně 1,2 € za litr. Míříme ihned na server co nejblíže k moři a hledáme místo, kde dnes přespíme, protože v Nizozemsku (stejně jako v Německu) se nesmí spát v autě mimo vyhrazené prostory (kempy, odpočívadla).

EuroTrip 2015: Praha 0 km > Ostrava 420 km > Wroclaw 660 km > Berlin 1065 km > Hamburk 1530 km > Bremen 1660 km

Lemmer, Urk

Nacházíme kemp blízko města Urk, takže zadáváme jeho adresu do navigace a po cestě se stavujeme ve městě Lemmer, kde se poprvé procházíme v serverním moři, ale voda je hrozně studená a fouká vítr. Jdeme se tedy projít do města, které je úchvatné, je zde spousta malinkých baráčků a lodí. Po celém městě je free-wifi, takže asi hodinu pracujeme a hledáme mapy, kudy se vydáme dále do města Urk.

Při hledání kempu kolem města Urk, jsme zastavili v místím přístavu, abychom se zeptali na cestu dále a zjistili jsme, že tam kde stojíme je přímo kemp 🙂 Ano, kemp byl přímo v přístavu, hned vedle nákladních jeřábů. Stoupáme si tedy vedle postarších Němců, kteří nám poradí, že majitel „kempu“ přijde ráno v 9:00 a vybere od nás peníze. Vedle kempu byla možnost záchodů/sprch, které využívali i lidé z kotvících lodí, takže se sprchujeme a opět využíváme místí wi-fi.

Kemp Urk

Ve městě stihneme akorát západ slunce a poprvé ochutnáváme tzv „sea-food“ – mušle a místní grilované ryby. Večeře nás sice stála 50 €, ale to se rychle vykompenzovalo ráno, kdy majitel kempu nepřišel ani do 10:30, tak jsme pokračovali dále do Amsterdamu. Kemp měl původně stát myslím 15 € a dalších 2 € za přípojku elektřiny. Tak dík 🙂

EuroTrip 2015: … > Hamburk 1530 km > Bremen 1660 km > Zetel 1750 km (DE) > Lemmer 1940 km > Urk 1970 km > Amsterdam 2070 km

Amsterdam kemp

Našli jsme si kemp přímo u Amsterdamu, takže jedeme přímo do něho. Cena je 25 € za noc a dále se platí 0,80E za den za osobu turistický poplatek. Kemp je skvěle vybavený, je tu odhadem tak 200 parkovacích míst, déle možnost pronájmu chatičky, nebo bungalovu. Dva objekty se sprchama doplňuje čtveřice praček, 6 dřezů na mytí nádobí, půjčovna kol a menší samoobsluha. Elektřina (s konektorem CEE) a slabší wifi je v ceně. Zde konečně poprvé grilujeme, dobíjíme baterie a připravujeme se na zítřejší celodenní výlet do Amsterdamu.

Kemp Amsterdam

Na fotce je vidět, že kemp je moc pěkný, některá parkovací místa jsou zasazená mezi stromy, některá byla oddělená živým plotem.

Amsterdam centrum

Na procházku centrem hlavního města Nizozemska nám trošku pršelo, ale dostali jsme se tam celkem rychle, asi za 20 minut z kempu pomocí městské dopravy. Hodinová jízdenka stála 2,90 €. Město pěkně procházíme, ochutnáváme tradiční hranolky, při počítání coffee shopů nám nestačí prsty na rukou a lehké děvy jsou pěkně ošklivé. Večer trávíme opět v kempu, kde si vaříme a další den odjíždíme Den Haagu.

Amsterdam je další město, kde jsme si říkali, že by bylo super mít kola. Při procházení úzkých uliček jsme nakonec usoudili, že by to zase tak dobrý nápad nebyl 🙂 Co se týče wifi, tak byla v kempu dost slabá, ale v nedalekém KFC, nebo v kavárnách byla až nezvykle svižná.

Den Haag

Na procházku města, kde sídlí nizozemský vláda, parlament a panovník, nám pěkně posvítilo. Platíme si parkování na 3 hodiny za 5 € a vyrážíme na prohlídku.

Poprvé si také všímám, že v centrech města se běžně vyskytují zásuvky na nabíjení elektro automobilů, což je super. Stejně jako v německých přístavních městech a v Amsterdamu je tu spousta kol.

Koupání v Den Haagu

Po prohlídce města vyrážíme přímo na pláž k severnímu moři. Chvilku čekáme na místo k zaparkování a platíme 3 € za hodinu a půl parkování a jdeme se koupat! Moc lidí tu není a voda je jakž-takž, dá se koupat tak 10 minut, pak už začne být velká zima (říká Vojta, Elišce bylo teplo:-)).

Rotterdam

Poslední holandské město které navštěvujeme je Rotterdam. Líbí se nám daleko více jak Amsterdam a je to další z lokalit, kam bychom se chtěli ještě někdy podívat – detailněji. Dáváme si tady úžasný tuňákový salát za 10 € v místní kavárničce a procházíme přístav. No, posuďte sami:

EuroTrip 2015: Praha 0 km > Wroclaw 660 km > Hamburk 1530 km > Lemmer 1940 km > Urk 1970 km > Amsterdam 2070 km > Den Haag 2140 km > Rotterdam 2180 km

Ještě večer vyrážíme směr jih, takže se můžete těšit na další článek až z Belgie 🙂

Seriál EuroTrip 2015