Královské plachtění v Chorvatsku

Začátkem července 2016 opět vyrážíme do zahraničí a OPĚT bez naší obytné dodávky. Nyní to ale nebude letecky, ale autem do Chorvatska, kde jsme si užili týdenní plachtění na dvanácti metrové jachtě! Pojďte se s námi podívat, jaká byla naše první námořní zkušenost.

Cesta do Chorvatska je víceméně bez problému a ověřená skoro celým českem 🙂 Cca 1 000 km a 12 hodin cesty i s přestávkami. Nakoupili jsme nějaké zásoby které víme, že jsou v Chorvatsku dražší – vodu, piva, něco na snídani a ve 23:00 vyrazili z Prahy a přes Rakousko a Slovinsko zamířili k Chorvatským hranicím. Cesta přes noc je bez komplikací, bez kolon. Odpoledne vystupujeme v cílové stanici – Šibenik, který se nachází mezi Zadarem a Splitem a kde na nás čeká naše krásná jachtička.

Naše jachta

Harmony 38

Jachtu jsme si vybrali Harmony 38. Již z názvu se dá vytušit, že se jedná o jachtu dlouhou 38 stop, což je necelých 12 metrů. Je tedy potřeba mít kapitánský průkaz na více jak dvanácti metrové lodi. Jachta má dieselový motor Volvo se spotřebou 3-5 litrů na hodinu, ale hlavně plachty které dovolují posádce plachtit zadarmo bez motoru. Nádrž má 200 litrů a my jsme za celý týden projeli 40 litrů paliva, tzn. pouze nějakých 8 motorových hodin a po zbytek času jsme využívali čistou větrnou energii 🙂 Jachta se půjčuje i vrací s plnou nádrží.

Harmony 38 plánek

V podpalubí jsou 3 kajuty, každá pro dvě osoby a další dvě mohou spát v obývacím prostoru. Kapacita lodě je tedy 8 osob, ale ideální je 6-7 protože v obývacím prostoru není na spaní moc místa. Dále se zde nachází kombinovaný záchod se sprchou, velká lednička, plynová dvouplotýnka s plynovou troubou a dřez s pitnou vodou. Je to vlastně takový větší obytňák, ale na vodě 🙂

Ve skřínkách jsme našli základní nádobí pro 8 lidí, konvici na ohřev vody, hrnce, ale i krásnou fialovou moka konvičku. Důležité je si s sebou vzít základní věci jako toaletní papír, prostředek na mytí nádobí, houbičky, koření, olej, atd. Tak se hodí potravinové krabičky na uchování potravin, protože lednička nemá žádné přihrádky, nebo police.

Nádrže na vodu měli kapacitu 400 litrů, ale protože jsme nádobí „předmývali“ v moři, tak se nám nádrže nepodařilo nikdy úplně vyčerpat. Nakonec se v podpalubí nachází moje nejoblíbenější místo – radio koutek, kde jsou námořní přístroje, vysílačka a papírové mapy 🙂 K dispozici jsme také měli člun, který měl vlastní malinký motor a hodil se hlavně pro dopravu na břeh, nebo k jiné lodi.

Jachtu jsme si půjčovali od firmy Dream Yacht Charter. Dejte si veliký pozor hlavně při předávání lodi a vše si vyzkoušejte. Jakoukoli závadu si nechte zapsat do předávacího protokolu. Vratná záloha se platí 1500 EUR a hradí se z ní všechny škody které způsobíte. My platili 100 EUR za mírně ucpanou záchodovou trubku 🙂

Naše cesta

Vyráželi jsme tedy ze Šibeniku, kam jsme se i vraceli. Bohužel foukalo málo větru, takže jsme udělali takový 300 km okruh po ostrovech Chorvatska – Žut, Iž, Zverinac, Kornati (kde se nachází národní park) a ostrov Žirje. Viděli jsme jak širé moře, tak i úzké průplavy, desítky ostrovů, válečné parkoviště pro ponorky, zaoceánské lodi a mořské ježky, tak klasické pro Chorvatsko.

Nejvíce ze všeho doporučuji ostrov Žirje, kde si můžete dát za 120 kun čerstvou rybu, nebo kalamáry na grilu, včetně příloh – saláty, bramborový salát. Dále bych pak chtěl doporučit ostrov Veli Iž, kde je vyhlášená restaurace Madrac, kde mají obří 800g steak za 160 kun, který vám rádi zabalí s sebou a máte tak vystaráno na další oběd.

Jachtění

Vlastní plachtění bylo parádní. Kapitánoval náš kamarád, pro kterého to byla pouze čtvrtá plavba (jako kapitán poprvé), ale znalosti přesahoval potřeby našeho výletního plachtění. Během plavby jsme se seznámili s tím, jak jachtu řídit vůči větru, jaké jsou funkce jednotlivých lan které napínají plachty do různých stran, jak se správně kotví, zajíždí do maríny a uvazuje k molu. Dále jsme si pak osvojili navigační schopnosti, správné určení směru a orientaci v námořních mapách. Nakonec jsme se obeznámili s pravidly provozu na moři, jak se lodě vyhýbají a kdo má kdy přednost. Je to zkušenost, kterou vřele doporučuji všem.

Vybavení

Na jachtu stačí opravdu málo vybavení. Na celý týden stačí jedny plavky, žabky, několik triček a šortky na převlečení. Dále pak je veledůležítá pokrývka hlavy, sluneční brýle a opalovací krémy. Pokud jsou velké vlny, většině lidem bývá v podpalubí špatně od žaludku, protože nevidí pevninu jako stabilní bod o který by se střední ucho vyrovnalo. Většinu času tedy budete trávit na lodi, kde svítí opravdu intenzivní sluníčko celý den. Nakonec si vemte jednu mikinu na chladnější večery, šusťákovou bundu pokud by foukal vítr s bouřkou a dále pak autonabíječku na telefon (jachta má klasickou 12V nabíjecí auto zásuvku). Může se hodit i čelovka a Kinedryl když jsou opravdu velké vlny.

Protože si budete vařit, vemte si mimo zásob jídla i základní věci jako je olej, sůl, toaletní papír, JAR, pytle na odpadky atd. Na jachtě opravdu nic takového nebude, dají vám pouze nádobí, příbory, čisté ručníky a prostěradla. Co si nesmíme my příště zapomenout: Gopro/Sjcam kamerku s plovákem, přenosný gril, velkou CZ vlajku která se dá vytáhnout lankem na stěžeň a vlasec na lovení ryb 🙂

Náklady

Níže uvádím náklady pro dvě osoby. Čistý pronájem jachty vyjde na 1400 EUR na týden, ale my jeli v sedmi lidech, takže jsme vše rozpočítali. Dále pak platíte kotvení v domovské maríně, pronájem člunu, manipulační poplatky atd. Dobré je si připlatit extra pojištění plachetnice, pokud by došlo k nějaké větší závadě. Například pokud jenom škrtnete motorovou vrtulí o mořské dno a vrtule upadne, oprava vyjde na cca 1000 EUR. Dále si dejte pozor u cestovního pojištění, aby obsahovalo i jachting – někde ho mají v kategorii „rizikové sporty“, které není v základním pojištění. Nakonec si připravte vratnou zálohu 1500EUR.

Pronájem jachty komplet 2x 7000 14000,-
Extra pojištění jachty pro krytí škod 2x 800 1600,-
Nákup jídla v Praze, voda, piva 1x 1500 1500,-
Nákupy tam, maríny, pohledy, večeře 200 EUR 5300,-
Cestovní pojištění vč. Jachtingu 2x 180 360,-
Doprava autem 2x 2500 5000,-
27760,-

Závěr

Výlet na jachtě doporučuji všem. Je to skvělá zkušenost k nezaplacení a pokud budu mít někdy zase příležitost vyplout, tak budu první na palubě 🙂