Zasněžený Amsterdam

Na únor 2017 jsme se rozhodli pro další letecký výlet, tentokrát do Amsterdamu. Obytňák má stejnak letní pneumatiky, takže na výlet nikam nemůže. V Amsterdamu jsme byli již několikrát – naposledy během našeho Euro-tripu 2015, kdy jsme kolem něj projížděli obytňákem a spali v kempu na předměstí. Tentokrát to bylo, ale poprvé, co jsme sem jeli v zimě 🙂 Pojďte se s námi podívat na zasněžený Amsterdam.

Při naší poslední návštěvě Amsterdamu jsme měli na prohlídku jenom cca 4 hodiny. Vlastně jsme jenom narychlo prošli centrum, dali si hranolky a hurá zpátky do kempu. Říkali jsme si, že by stálo za to se sem ještě podívat jednou, alespoň na 3-4 dny. Také jsme se (opět) nechali nalákat nabídkou levných letenek, takže jsme na Vánoce 2016 koupili zpáteční letenky pro oba za 2.326,- s easyJetem. Extrémně levné jako do Benátek pro dva za 900,- to nebylo, ale i tak super. Pobyt jsme si naplánovali na 4 noci, takže 3 celé dny.

Den 0. – přílet

Do Amsterdamu jsme přiletěli až těsně před 15:00, takže jsme se vydali přímo do Hostelu Trianon, který jsme našli asi měsíc před odletem přes Booking.com. Většinou hledáme ubytování přes AirBnb, ale tentokrát jsme měli problém najít něco cenově přijatelného a i tento hostel nebyl moc levný – vyšel na 359€ bez jídla, což nám přišlo na hostel docela dost. Doprava z letiště stála 10€ pro oba.

Hostel měl super polohu – přes ulici byl obchod Albert, kde jsme si kupovali ráno a večer něco k jídlu. Pár kroků jsme měli Van Gogh Museum, Stedelijk Museum (muzeum moderního umění) a takový ten obrovský nápis Amsterdam, kde se každý fotí 🙂 Pár set metrů daleko bylo pak Rijksmuseum (největší museum Nizozemí). Do centra jsme také chodili pěšky, asi 15 minut, takže vůbec nemuseli platit za dopravu. Také zde šlo zakoupit snídani za 5€ za osobu.

Tím bohužel výhody našeho hostelu končí 🙁 Ihned po vstupu do pokoje 2x 4 metry na nás dýchnul smrad z odpadu, na oknech byla plíseň a skrz okna táhlo. Už jsem myslel, že začnu hledat jiné ubytování, ale ložní prádlo a ručníky byly čisté, tak jsme to nakonec ty 4 noci přežili bez větší újmy na zdraví. Stačilo akorát přes den nechat otevřená všechna okna. Poměr cena vs. hodnota byl opravdu velice špatný a znovu bych sem určitě nezavítal.

Dost ale o hostelu, přijeli jsme do Amstru hlavně kvůli městu samotnému 🙂

Den 1. – Heineken Muzeum

Hned na první den našeho výletu jsme vyrazili pěšky do Heineken muzea, které bylo asi 1km od našeho ubytování. Navíc venku se začalo ochlazovat, takže jsme uvítali kryté prostory a bylo to jedno z míst, kam jsme se chtěli určitě podívat.

Zde bych chtěl doporučit mobilní aplikaci Booking, kde najdete přehled zajímavých míst v okolí. V případě že máte ubytování přes Booking, tak zde uvidíte několik desítek slev, které nejenom že můžete hned uplatnit, ale i pomocí aplikace zaplatit. Pro platbu se použije platební karta, kterou jste zadali do Booking při rezervaci ubytování. Byla to naše první zkušenost s touto aplikací a přišlo mi to super, protože jsme dostali slevu a nemuseli s sebou nosit moc hotovosti a stát ve frontách – s aplikací máte totiž většinou „priority access“ vstupenky, takže není potřeba čekat.

Heineken muzeum stálo 28€ pro oba (normální cena 36€) a v ceně byla 3 malá piva na osobu. Prohlídka je formou předem určené trasy, která má několik zastávek kde vám zaměstnanec muzea vysvětlí například nějaký proces vaření piva, nechá vás ochutnat slad, mrknout na koně, nebo natočit si vlastní pivo. Součástí prohlídky je i 10 minut v 4D kině, kde se převtělíte do jedné z ingrediencí piva a projdete si celým procesem vaření „zevnitř“ 🙂

Horní část Heineken prohlídky je tématicky silně sportovně založená a byla by super pro partu kluků na rozlučkové party – během prohlídky si lze zahrát fotbálek, vyfotit se s voskovýma figurínami fotbalistů, závodit na stacionárních kolech atd. Zakončení prohlídky je klasicky v gift shopu, kde si můžete koupit dárky s pivní a sportovní tématikou – my jsme si koupili hezký Heineken otvírák na pivo 🙂 Celá prohlídka je sice dražší, ale určitě jí můžeme doporučit.

Ihned před Heineken muzeem jsou zakotvené turistické lodi, kterou jsme se nechali svést skrz celý Amsterdam až k Amsterdam Tower (zkráceně A’dam). Cesta lodí včetně vstupu na A’dam stála 26€. V lodi byla i průvodkyně, která nabízela nápoje, nicméně když jsme se jí na něco zeptali, tak nám řekla že nesmí dělat zároveň průvodce, že to není v ceně. To nás trošku zklamalo a je potřeba se koukat hbitě na mapu a zjišťovat co je kolem vás a kam byste se chtěli další dny podívat. Příště bych šel tedy asi pěšky.

Protože bylo zataženo z A’dam vyhlídky jsme prakticky nic neviděli. Obsluha nám slíbila, že když přijdeme jiný den, můžeme jít zadarmo. Normálně vstup na vyhlídku stojí 12,50€ a osobně bych řekl, že to za to nestojí.

Z vyhlídky A’dam se dá jet přívozem na nádraží, takže jsme si prošli nádraží, které se nacházelo na druhé straně centra než náš hostel. Celé centrum jsme prošli pěšky – viděli Red Ligth district (čtvrť červených luceren), museum Madame Tussauds (muzeum voskových figurín), De Bijenkorf (obrovský obchoďák). Také jsme šli kolem domu Anny Frankové, kde byla asi kilometrová fronta, proto jsme se dovnitř nepodívali.

Heineken Experience hodnocení: 80%
Lodí skrz Amsterdam: 50%
A’dam Lookout: 45%

Den 2. – Science Museum

Na druhý den jsem se hodně těšil, měli jsme totiž naplánovaný výlet do NEMO Science Museum, které jsou většinou určené spíše pro děti, ale i takové velké dítě jako já se tam dokáže zabavit na celý den, což už jsem si ověřil při výletu do Londýnského muzea vědy 🙂 Celodenní vstupné pro dva stálo 30€ (normálně stojí 33€, ale měli jsme z hostelu nějaký slevový kupón). Muzuem je pětipatrové, s tím že v posledním pátém patře je restaurace a vyhlídka. Prohlídka není nijak komentovaná, můžete se volně pohybovat po celém muzeu a je to zde opravdu velké, takže není problém zde být skoro celý den. Nejvíc se mi na muzeu líbilo, že bylo plně interaktivní – u každé expozice šlo něco nastavovat, ovládat tlačítky, nebo alespoň s něčím točit 🙂 Je zde nutná znalost angličtiny, protože všechny popisky, nebo interaktivní videa jsou v angličtině.

V muzeu jsme byli celý den i jsme se najedli v jejich restauraci, takže odpoledne akorát procházíme centrem Amsterdamu zpět na hostel. Začalo nám krásně sněžit, takže vidíme město i v bílém.

Science Museum hodnocení: 100%

Den 3. – Zaanse Schans

Na předposlední den jsme si naplánovali výlet do přírodního skanzenu Zaanse Schans. Díky aplikaci Booking nás výlet stál 30€ pro oba a součástí výletu je doprava autobusem až na místo včetně průvodce a vstupu do jednoho z mlýnů. Průvodce nám celou cestu povídal o Amsterdamu a okolí což bylo super. Na místě jsme si pak prošli místa kde vyrábí tradiční holandský sýr, dále pak truhlárnu pro výrobu klasických dřeváků a nakonec mlýn pro výrobu mouky, nebo drcení malířských barev. Zbylo nám i dostatek času na procházku skrz skanzen. Místní budovy jsou většinou prodejny na sýry, nebo dárkové předměty a skoro všude mají udělané ochutnávky sýrů, kterých mají snad sto druhů. Nejvíce se mi líbila prohlídka mlýnu, který byl normálně v provozu a šlo se dostat i nahoru těsně pod lopatky, kde byl krásný výhled na okolí.

Tento výlet opravdu doporučujeme. Nejenom, že se alespoň na chvíli dostanete z města, ale i uvidíte tradiční venkovské prostředí, kde místní obyvatelé pořád žijí. Malinkou nevýhodou je asi to, že prakticky vše je zde již upraveno pro turistické využití a působí to malinko uměle.

Autobus nás vrací zpět do Amsterdamu blízko nádraží, takže se vydáváme zpět pěšky do centra, ochutnáváme místní tradiční hranolky a také jsme zavítali do Sex Museum. To stálo 8€ za oba a cena to byla adekvátní – muzeum je bez průvodce a ani zde není nějaká pevně daná trasa. Celé muzeum je pojato spíše humornou formou, ale dozvíte se zde i něco o historii čtvrti červených luceren včetně dobových oděvů. Za danou cenu prohlídku doporučujeme, pokud by to bylo více, tak asi ne.

Zaanse Schans hodnocení: 90%
Sex Museum hodnocení: 70%

Závěr

Tímto náš krátký výlet skončil. Určitě by šlo v Amsterdamu strávit mnohem více času, udělat si celodenní výlet do Haarlemu, mrknout se do muzeí a v případě lepšího počasí i do parků. Co se týče jídla, kromě klasických hranolek za 5€, které nebudete asi obědvat každý den, se dá sehnat plnohodnotný oběd zhruba od 8€ na osobu (čínský vok / sendvič z Alberta). Za vietnamskou polévku jsme dávali již 15€ na osobu a za parádní 300g steak chtěli 18€.

Obecně se tedy nejednalo o nízkonákladový výlet a je nutno si připomenout, že jsme se opět nechali nalákat na levné letenky, ale ve finále nás to stálo raketu (stejně jako Benátky, nebo Londýn). Jsem velice zvědavý, jestli si toto budeme pamatovat i příště, až uvidíme nějakou skvělou nabídku na letenky do Paříže za 500,- 🙂 Příště bych raději bydlel opět přes AirBnb, kde si člověk může něco uvařit na večeři a připravit svačinu na den, na čemž se dá hodně ušetřit.

Amsterdam se mi subjektivně líbil více než třeba Benátky, protože nejednom že jsou zde také vodní kanály a lodičky, ale navíc je to město, kde lidí opravdu žijí, pracují a studují a ne jenom past na turisty, ze kterého se všichni místní odstěhovali na pevninu kvůli vysokým nájmům. Nejvíce se Amsterdam hodí tematicky pro rozlučkové party, ale i na euro-víkend je to určitě vhodná destinace. Pokud bychom někdy v budoucnu jeli kolem obyťnákem, asi bych spíš udělal výlet do Den Haagu, přeci jenom Amsterdam jsme viděli už několikrát, jak v létě, tak i v zimě.

Náklady

Letenky – 86€
Doprava letiště tam/zpět – 20€
Ubytování – 359€
Snídaně na hostelu – 30€
Jídlo, večeře – 153€
Nápoje po cestě, kafe – 18€
Exkurze – 122€
Dárky a pohledy – 23€

Celkem 811€, cca 21.900,- Kč