Hamburg

Přístavy Německa

Další zemí v rámci našeho EuroTripu 2015 bylo Německo, kam jsme dorazili z Polska. Hranici jsme překračovali ve Frankfurtu, kde stačí přejet most přes řeku Odru. Žádné kontroly, žádné celní brány. Krátce jsme si prošli město, dali nejlevnější oběd (obědové menu v číně za 6 €) a vyrazili směr Berlín.

EuroTrip 2015: Praha 0 km > Ostrava 420 km > Wroclaw 660 km > Frankfurt 990 km > Berlin 1065 km …

Berlín

Zde se určitě vyplatí zastavit. Berlín je plný intelektuálů, umělců a mladých lidí. Kromě berlínské zdi, Checkpointu Charlie a Braniborské brány je zde spousta útulných uliček s kavárnama a taky hodně parků.

Berlínská zeď
Berlínská zeď

Neměli jsme zde problém zadarmo zaparkovat kousek od Berlínské zdi. Po prohlídce města vyrážíme dále na server k moři 🙂 Po cestě je možnost na všech benzínkách doplnit vodu a připojit se na internet.

Cesta z Berlína do Rostock
Cesta z Berlína do Rostock

Přístav Rostock

K večeru jsme dorazili až k servenímu moři do přístavu Rostock, který se už pomalu chystal spát.

Přístav Rostock
Přístav Rostock

Rostock je strašně pěkné město, zatím nejkrásnější které jsme po cestě našli. Plno lodí v přístavu, ale i historické centrum města nás přesvědčilo, že se sem musíme ještě někdy vrátit. Připojili jsme se na místí free wifi, která měla být původně na 30 minut, ale fungovala pořád. Parkovali (a spali) jsme na velkém parkovišti, které bylo od 20:00 do 8:00 zdarma, jinak stálo 5 € na celý den.

Zajímavostí je, že z Rostock jezdí trajekt do Dánska který stojí 63 € pro jedno vozidlo (+ až 9 lidí je v ceně). Cesta trvá hodinku. Cena ovšem platí pouze při rezervaci on-line 14 dní předem, cena na místě je pak 130 €, což už se nám dávat nechtělo. Takže máme inspiraci na další výlet – trajektem do Dánska!

Děláme pár posledních fotografií, asi dvě hodiny vyřizujeme práci pro klienty v místním McDonalds a vyrážíme směr dále.

Hamburg

Dalším přístavním městem kde se zastavujeme je Hamburg, který vyniká hlavně velkým množstvím nákladních jeřábů a nákladních lodí. První co mě při pohledu na přístav napadlo bylo „město strojů“ 🙂

Hamburg
Hamburg

Zde jsme pouze prošli přístav, za parkování platitli 2 €/2 hodiny a nakoupili si pár potravin v místím Lidlu za ceny stejné jak v ČR. Tak jako v Berlíně je rovněž zde spousta cyklistů a kol. Parkování pro kola je vidět na každém místě a nám už začíná v hlavě hlodat myšlenka, že nejvíc super by bylo vozit s sebou kola, pomocí kterých bychom vždy projeli celé město. Jenže kam je v autě dát?

EuroTrip 2015: Frankfurt 990 km > Berlin 1065 km > Rostock 1300 km > Hamburg 1530 km > Heidenau 1580 km

Kemp Heidenau

Protože se v Německu nesmí spát mimo vyhrazené prostory (odpočívadla, kempy), rozhodli jsme se najít náš první kemp po 1500 km cesty 🙂 Kemp nás stál se vším 18 € na noc a byl luxusně vybavený – elektrická přípojka CEE, super sprchy, 3 rybníčky, ruční myčka na karavany!, vyhřívaný bazén, ohrada s párem koní. Ideální místo pro prázdniny s dětmi 🙂 Je vidět, že Němci si na kvalitu potrpí.

Když by to takhle bylo všude, tak možná ani nepřespáváme na benzínkách a sídlištích 🙂 Další den ale vyrážíme dál „po pobřeží“.

Brémy

Projíždíme dalším krásným přístavním městem Bremen, které už pomalu začíná chytat Nizozemské rysy – staré cihlové domy, úzké uličky. Opět spousta cyklistů a miliony zaparkovaných kol. Je zde všude wifi a proto v místím McDonalds pár hodin pracujeme. Pomalu začínáme zjišťovat, že jediné restaurace které naštěvujeme jsou McDonalds, KFC a Burger King a to pouze kvůli wifi. Příště bude potřeba zajistit datovou SIM kartu, aby nás to tolik neomezovalo!

Kemp Zetel

Poslední německé místo kde zastavujeme je náš druhý kemp Zetel, který nás už stál 20 €, ale nic nebylo v ceně 🙁 Wifi se musela dokupovat za 5 € na den, ale skoro vůbec nefungovala. Sprcha stála 0,80 € a elektrická přípojka dalších 2 €. Jenom jsme tedy přespali a protože se nám nechtělo platit nic navíc, konečně jsme vyzkoušli naší speciální ruční sprchu v zádi vozidla (mrkněte do galerie níže) 🙂 Doplňujeme vodu a vyrážíme směr Nizozemí, konečně!

EuroTrip 2015: Frankfurt 990 km > Berlin 1065 km > Rostock  1300 km > Hamburg 1530 km > Heidenau 1580 km > Bremen 1660 km > Zetel 1750 km

Německo se nám líbilo daleko více jak Polsko, hlavně kvůli krásným přístavním městům, dostatečnému počtu kempů a možnosti připojit se na wifi skoro všude. Moc nás těší, že je zde doprava na kole běžnou součástí provozu a ne pouze doplněk – existují semafory pro cyklisty, parkoviště a speciální jizdní pruhy. Také nelze pominout stovky větrných elektráren všude kolem cest.

Průjezd Německem nás inspiroval k dalším dvěma tripům: severská přístavní města detailněji a trajektem do Dánska 🙂

Chystáte se do Německa? Mrkněte na článek Německo v jedné minutě, ať víte na co se připravit 😉

Seriál EuroTrip 2015