Letecký pohled na Benátky

Jarní Benátky

V rámci krácení čekání na léto, kdy budeme moct opět vyjet obytňákem na nějaký evropský výlet, jsme se rozhodli navštívit italské Benátky – pro změnu také letecky. Pojďte se s námi podívat, jak se nám tam líbilo 🙂

Benátky jsou severoitalské město jejichž známější část je vybudovaná na ostrovech v mělké laguně a zbytek je na pobřeží. Jsou známé hlavně tím, že zde místo klasických cest najdete vodní kanály a veškerá doprava je zde řešena pěšky, nebo po vodě. Ano, nejezdí zde žádná auta, autobusy ani motorky. Do Benátek se dá dostat z pobřeží buď po vodě, nebo pomocí spojovacího mostu, kde jezdí autobus nebo vlak (na úvodním obrázku je vidět most v severní části).

Dále jsou Benátky známé svým každoročním karnevalem (který byl letos od 23.1.2016 do 9.2.2016), sklářským průmyslem a výrobou krajek. Celé město je pak jako památka zapsána na seznamu UNESCO.

Náš výlet

My jsme navštívili Benátky ke konci února. Teplota se pohybovala kolem 13°C a naštěstí nám pršelo pouze během letu z ČR. Pokud svítilo sluníčko, dalo se pohodlně chodit i v mikině. Termín jsme vybrali s ohledem zakoupit levné letenky společnosti WizzAir – zpáteční za 458,- Kč pro jednoho. Letět se vyplatí ale i kdykoli jindy, protože vlastní letenka je pouze malý zlomek toho co tam utratíte 🙂

Přelet přes Alpy
Přelet přes Alpy

V Benátkách jsme byli 4 noci v bytě, který jsme si pronajali přes AirBnb. Pronájem celého bytu nás vyšel na cca 9.000,- a měli jsme k dispozici čistý, prostorný a kompletně vybavený byt přímo v centru. Cenově to vyšlo stejně jako běžný benátský penzion, ale my jsme si chtěli i vařit a uchovávat věci v lednici, takže jsme zvolili byt. Navíc jsme byli přímo v centru u hlavního mostu Ponte di Rialto a 7 minut od hlavního náměstí Piazza San Marco, takže jsme mohli šetřit za dopravu pomocí vodních autobusů (water-bus).

Den 0. – přílet

První den jsme přiletěli kolem 18:00, takže jsme se akorát dopravili do bytu, kde jsme podepsali smlouvu, zaplatili 12 € turistickou daň a hurá do města. Nejdříve jsme nakoupili potraviny v nejbližším obchodě Coop, abychom měli z čeho vařit a udělat si snídani. Cenově jsou potraviny dražší než v ČR, ale jsou i kvalitnější. Coop má otevřeno od 08:30 do 22:00.

Doprava z letiště do Benátek a zpět vyjde na 22 € na jednoho a cesta trvá zhruba 50 minut. Při nákupu pouze jednosměrné jízdenky zaplatíte 12 €. Autobus jezdí na parkoviště Tronchetto, odkud se dá jet buď vodním autobusem (Vaporetto) za 7,5 €kamkoli v rámci Benátek, nebo za 1,5 € jet pomocí tzn. People Mover na Piazzale Roma a odtud pěšky. My jeli vodním autobusem přímo do centra Benátek na zastávku Rialto, kde byl náš byt umístěn. Vodní autobus pluje hlavním kanálem Grand Canal, takže již z lodi můžete obdivovat mnoho paláců, které jsou rozmístěné podél celého kanálu.

Ještě ten večer objevujeme místní „jídelnu“, kde se dá sehnat jídlo již kolem 8E na osobu, takže si dáváme rizoto s krevetkama 🙂 Rozlévané víno stojí 2E za skleničku (0,1l).

Den 1. – ostrovy Murano a Burano

Hned první den jsme využili překrásného počasí a vydali se prozkoumat přilehlé ostrovy Murano a Burano, kam se dá dopravit lodí. Přímo pro tyto ostrovy se dá zakoupit speciální jízdenka „Islands Tour“, která platí 24 hodin a stojí 20 € na osobu (viz fotky výše). Po nás chtěli zaplatit pouze 20E za oba, tak jsme se nebránili 🙂 Z lodi je v případě hezkého počasí krásný výhled a plavili jsme se odhadem tak 40minut. Loď pluje kolem hřbitova S. Michele, kde je i jedna z mezizastávek.

Ostrovy jsou známé hlavně sklářským uměním (Murano) a krajkami (Burano), které jsou vidět na každém rohu. Celý ostrov (stejně tak jako celé Benátky) jsou hlavně obchůdky se sklem, restaurace a kavárničky. Dáváme si zde i první sea-food a italské těstoviny, které jsou výborné. Jídlo v bistrech (na stojáka) se dá zakoupit mezi 5 – 10 €. Za jídlo v restauraci si připravte 15 € a výše, protože většinou se do ceny promítne i poplatek za sezení 2,5 € a příplatek za obsluhu 12%. Za oběd 1x pizza, 1x těstoviny, 2x pití dáváme kolem 32 €.

Po prohlídce ostrovů jsme zvládli projít i celou severní část samotných Benátek, která se jmenuje Cannaregio. Zde se dá severně projít přes židovskou čtvrť až na hlavní nádraží odkud se pěšky vracíme za tmy do našeho útočiště v centru města.

Dojmy z prvního dne: kombinace vody a hezkého počasí je magická, kávička za 1 € v každé kavárničce je vysoce návyková a sea-food budeme jíst aspoň jednou denně 🙂

Den 2. – východní část Castello

Druhý den vyrážíme na prohlídku východní části Benátek (Castello). Kousek od centra je umístěn známý antikvariát Libreria Acqua Alta který určitě navštivte! Mají otevřeno každý den. Dále pak procházíme až k místnímu vojenskému objektu Arsenale s monumentální bránou. Přes park Giardini se vracíme zpět do centra přes ulici Via Giuseppe Garibaldi, která stojí za návštěvu, protože je zde plno restaurací kde se dá rozumně najíst (levněji než v centru) a také je zde plno obchodů s čerstvou zeleninou a rybami. Odtud procházíme až na hlavní náměstí Piazza San Marco po nábřeží, kde kotví lodě a gondoly, které vyjdou na 80 € za max. 30 minut a má kapacitu 6 lidí (noční projížďka 100 €). Přes centrum se pak vracíme na byt, kde jdeme spotřebovat naše ledničkové zásoby 🙂

Den 3. – západní část Dorsoduro

Třetí den se vydáváme na prohlídku západní části, která se jmenuje Dorsoduro. Úplně nalevo je „studentská“ část kde se dá v bistru najíst již od 6 €. Odtud procházíme po jižním nábřeží až do cípu kde se nachází Basilica di Santia Maria a je zde krásný pohled na Benátky jako z moře.

Vracíme se přes vnitřní část zpět a překračujeme jeden ze čtyř mostů Ponte dell Accademia, který vede opět do centra Benátek kterým se vracíme zpět. Pokud si chcete zkrátit návštěvu Benátek o jeden den, označil bych tuto část asi jako nejméně zajímavou a můžete jí klidně oželit.

Na večeři si necháváme dle Foursquare doporučit restauraci Il Paradiso Perduto, kam je nutná rezervace a každý den bývá přeplněno. Denně zde dělají čerstvé sea food pochoutky a ani my neodolali 🙂

Den 4. – cesta zpět

Poslední den se pěšky vracíme přes centrum směr náměstí Piezalle Roma odkud jezdí tzv. People mover na zastávku Tronchetto odkud jezdí autobus na letiště, kde si dáváme ještě poslední italské espresso za 1 € a hurá domů.

Co určitě nepřehlédnout

  • knihovna Libreria Acqua Alta
  • ostrov Murano
  • hlavní náměstí Piazza San Marco
  • hlavní most Ponte di Rialto
  • nábřeží z hlavního náměstí směrem k zastávce Giardini
  • ulice Via Giuseppe Garibaldi
  • každý bar kde mají Espresso

Rozpočet

1 EUR = 27,600

Letenka 2x 458,- 916,-
Doprava do Benátek z letiště 44 € 1214,-
Turistická daň 2x 1,5 € x 4 dny 331,-
Ubytování 4x 2.248 8992,-
Mapa 3.5 € 97,-
Kafe 8x 1 € 221,-
Loď 20 € 552,-
Obědy, večeře seafood 184 € 5079,-
Nákupy vody a jídla do ledničky 51 € 1408,-
Dárky, dopis, známka 19 € 525,-
Celkem 19335,-

A kam příště? Koupili jsme v akci zpáteční letenky do Londýna za 850,- Kč 😉