Greenwich park

Multikulturní Londýn

Už dlouho jsme se oba chtěli podívat do Londýna a díky levným letenkám jsme tentokrát nechali obytnou dodávku doma, a vyrazili jsme letadlem. Koupili jsme si letenky přes WizzAir, zpáteční letenka nás každého vyšla na krásných 850 Kč 🙂 V Londýně jsme strávili 4 celé dny. Pojďte se s námi podívat, jak se nám tam líbilo a proč se tam chceme určitě podívat znova.

Do Londýna jsme přiletěli až před desátou  večer na letiště Luton, asi 1 hodinu od Londýna. Potřebovali jsme se dostat na Baker Street, kousek odsud jsme bydleli, takže jsme zvolili autobus společnosti GreenLine. Autobus jezdil každých 15 minut a cesta do Londýna trvala asi hodinu, jednosměrná jízdenka stála Ł 10. Nás závisláky na internetu potěšilo, že byla v autobuse Wifi zdarma 😉

Bydleli jsme skoro v centru asi 10 minut pěšky od Hyde Parku v bytě s ložnicí a kuchyní. Přijeli jsme na byt až po půlnoci a šli rovnou spát, abychom ráno mohli začít objevovat Londýn. Ubytování nám přes AirBnb nevyšlo, takže jsme tentokrát využili Booking.com a sehnali si ubytování za Ł 252 (cca 8.600,- Kč), což byla klasicky naše největší položka v rozpočtu.

Cestování v Londýně

Pro cestování v Londýně jsme využili naši českou bezkontaktní kartu, fungovalo to stejně jako bychom si koupili Oyster card (něco jako pražská Lítačka – Open Card nebo jak se to v tuto chvíli jmenuje). Na konci dne se nám vždy odečetla libra dle aktuálního kurzu a dle toho do kolika zón jsme cestovali.

Metro mají nádherné, přehledně značené a má krásný historická vzhled. V metru je 15 linek, do toho jsou započítány nadzemní i podzemní vlaky. Proti mapě tras metra v Praze  se to (na první pohled) může zdát mírně nepřehledné. Ale mají to opravdu tak skvěle značené, že se nám nepovedlo ani jednou zabloudit.

mapa metra londyn

Další prostředek, který jsme jeden den využili byl turistický autobus (Hop On Hop Off), kterým jsme se koukli k většině londýnských památek. Ty památky, které nás zaujaly jsme následně navštívili pěšky. V ceně tohoto autobusu je i jedna vyhlídková jízda lodí. Autobus i loď má průvodce v angličtině, takže se i něco dozvíte. Cena 24 hodinové jízdenky byla Ł 28. My si jí koupili v 13:00, takže jsme mohli jezdit ještě druhý den dopoledne.

Památky Londýna

Většinu památek jsme navštívili jen z venku, uvnitř jsme byli pouze v Tower Bridge (ve strojovně a nahoře na mostě) a trošku náhodou v části výstavy Madame Tussaud (voskové figuríny). Do Tower Bridge jsme si koupili lístek už dopředu přes internet. Stál Ł 9, byl to jeden z nejlevnějších vstupů v Londýně vůbec. Dole jsme prošli strojovnu, byly tam interaktivní exponáty a popis jak zvedací most finguje a dále jsme pokračovali do věže. Byl zde průchod s prosklenou podlahou, mohli jsme vidět dole projíždějící auta a procházet se „po nich“.

Jeden den jsme si zajeli na nádraží Kings cross, odkud pochází slavná scéna z Harryho Pottera při odjezdu do Bradavic. Nachází se zde nástupiště 9 a 3/4. Můžete si tam zdarma udělat fotku s vozíkem, který je na půl ve zdi. Vedle této atrakce je obchůdek, kde mají snad všechno z Harryho Pottera, ale zase takový fanoušci nejsme. Také tam šla koupit za Ł 10 fotka od profi fotografa který u vozíku stál, ale my jsme si vystačili s fotkou z telefonu 🙂

Nástupiště 9 a 3/4 - Harry Potter Londýn
Nástupiště 9 a 3/4

 

Do Madame Tussaud jsme původně jít vůbec nechtěli, byla tam šílená fronta a tak jsme se šli podívat jen fo Gift shopu. Když jsme postupovali dál a dál do obchůdku, prošli jsme asi kolem východu ze Star Wars sekce voskových figurín…nikdo nás nezastavil, tak jsme východem pokračovali dál na prohlídku – výstava v Londýně zdarma, proč ne 🙂 Trošku drzosti se občas vyplatí.

Nechyběla také návštěva Greenwich parku, ve kterém se nachází nultý poledník. Koupili jsme si vstup do observatoře, součástí lístku byl vstup na nádvoří s nultým poledníkem, uvnitř budovy bylo muzeum času, hodin a dalších měřidel časů zaznamenáno v historickém vývoji. U vstupu (Ł 9.50) bylo možné vyzvednou sluchátka s anglicky mluvícím průvodcem, který jednotlivé exponáty popsal.

I když si nezaplatíte vstup uvidíte úžasný výhled na město a pokud byste chtěli platit za vstup jen kvůli fotce s poledníkem, dole je malá branka a můžete se s poledníkem vyfotit i zdarma (nejsou tam sice vypsána města, ale je tam).

Doporučujeme si udělat delší procházku z protilehlé strany Temže, než je Greenwitch park. Objevili jsme prakticky „uprostřed“ Londýna park, kde byla farmářská zvířata a byla vcelku přátelská. Po procházce parkem jsme na druhou stranu Temže prošli pěším průchodem pod řekou na stranu Greenwich. Před parkem byl market (trh), kde byla různá mezinárodní jídla ze všech koutů světa.

Vojta ještě stihl obdivovat  Science Museum a Victoria and Albert Museum, Londýn má tu výhodu že všechny veřejná muzea mají vstup zdarma. Muzea byla úžasně upravená a interaktivní. Já jsem šla do Česko-Slovenské hospody fandit našim hokejistům, v hospodě mluvili všichni česky (nebo slovensky) i obsluha, příjemná změna 🙂

Další památky, okolo kterých jme procházeli nebo jeli autobusem či lodí: Big Ben, Coca-Cola Big Eye, Buckinghamský palác, Piccadilly square. Ani jedno z těchto míst jsme více neprocházeli, protože třeba vstup na Big Eye stál Ł 21 a hodně lidí nám říkalo, že to za to nestojí.

Parky a příroda v Londýně

Je neuvěřitelné kolik zeleně a zvěře je v Londýně. Jste uprostřed hlučných ulic plných aut a jen za rohem je klidný park, kde je krásně zelená příroda a všude pobíhají drzé veverky, kačeny a holuby.

Navštívili jsme Hyde Park kousek od bytu, Green Park a St James’s Park u Buckingham Palace, Regent’s Park, Greenwitch Park u nultého poledníku, Kilburn Grange Park u Česko-Slovenské hospody, Millwall Park kousek od parku s farmářskými zvířaty Mudchute Park and Farm. A možná ještě nějaké jiné, ale jejich jména už si nepamatujeme, je tam park na každém rohu.

Z přírodních památek stojí také za zmínku Little Venice, kde jsme se chtěli podívat, hlavně kvůli tomu, že náš předchozí výlet byly právě Benátky.

2016-05-14 10.50.40

 

Jídlo v Londýně

Pokud budete v Londýně určitě se stavte do čtvrti Soho, mají tam výborné jídlo. Je to asijská čtvrť, kde převládá čínská kuchyně, ale najdete tam i Vietnamskou. Zkoušeli jsme také jejich tradiční „Anglickou snídani“, je to teda strašná prasárna takhle po ránu. Anglické snídaně tam podávají ve všech možných variantách a národnostních obměnách (my zkoušeli i arabskou obměnu).

Kolik nás tento výlet stál

Ubytování – 8 600 Kč
Letenka – 2 x 850,- = 1 700 Kč
Cesta z letiště a na letiště – 4x 238 Kč = 952 Kč
Jízdy metrem v centru na den – 8 x 84 Kč = 672 Kč
Autobus Hop on Hop off – 2x 666 Kč = 1 332 Kč
Jízdy metrem v širším pásmu (do Greenwich) – 2x 168 Kč = 336 Kč
Vstup do observatoře – 2x 450 Kč = 900 Kč
Jídlo, pití, dárky, pohledy, známky a drobnosti –  3 300 Kč

Celkem necelých 17 792 Kč. Výlet tedy vyšel o něco levněji než Benátky, kde jsme byli stejný počet dní. Obecně vzato se dá v Londýně být určitě daleko více low-cost než v Benátkách, protože můžete třeba celý den strávit v parcích a muzeích a utrácet pouze za jídlo.

Závěr

Do Londýna se určitě chceme vrátit – detailně jsme neprošli Science Museum, které zabere klidně celý den, protože se tam dá hrát s každým exponátem. Dále pak bychom určitě šli do pevnosti vedle Tower Bridge – Tower of London a určitě bychom znova šli na jídlo Soho – vlastně bychom tam chodili asi každý den 😀 Stejně tak máme schováno na příště výlet na Stonehenge a Windsor Castle.

Eliška Svobodová

On-line marketingu se věnuji 5 let, specializuji se na optimalizaci pro vyhledávače a sociální sítě. Při škole jsem pracovala v H1.cz. Po studiu jsme začala pracovat pro Blueberry.cz na pozici Inbound Marketing Specialist. V Blueberry.cz jsem se starala klientům o sociální sítě a jejich stránky z pohledu SEO. V tuto chvíli pracuji jako SEO konzultantka na volné noze, pro své klienty se snažím najít optimální řešení pro lepší viditelnost jejich webové prezentace. Ráda cestuji a na cestách pracuji. Může se tak stát, že zrovna teď sedím v zahraničí v nějaké kavárně a pracuji na zviditelnění svých klientů.

2 thoughts to “Multikulturní Londýn”

  1. Krásný den,

   společně s Vojtou jsme procestovali během posledních dvou let 12 evropských zemí.
   Ale Vojta je zkušenější cestovatel ten už byl i na jiných kontinentech v předešlých letech.

   Za dva týdny se chystáme do další země, zase něco sepíšeme 🙂

Komentáře jsou uzavřeny.